NLP Nasıl Ortaya Çıktı ?

LazCorpion

Cyber İstihbarat
Cyber Albay
Katılım
7/8/19
Mesajlar
417
Tepkime puanı
91
Puanları
28
Konum
Dünya
NLP 1972'de California Üniversitesinde dilbilimci ve öğretim üyesi John Grinder ve aynı üniversitenin psikoloji bölümünde okuyan Richard Bandler tarafından ortaya atılmıştır. Onların yanıtını aradıkları birkaç soru vardı: Nasıl oluyor da insanlar farklı sonuçlar ortaya koyuyorlar? Kişisel mükemmellik nedir? Başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki farklar nelerdir?Bandler ve Grinder konularında çok başarılı olan ve tanınmış üç bilim adamını inceleme ile işe başladılar. Bu insanların çalışmalarını modellemeye ve modelledikleri bu çalışmaları başkalarına öğretmeyi amaçlıyorlardı. Modelledikleri kalıp ve teknikleri sistematik bir hale getirerek kişisel değişim, etkili iletişim, hızlandırılmış öğrenme ve performans geliştirme konularında uygulamaları başlattılar.

NLP; düşünce ve davranışlarda meydana gelen değişimler, mevcut beyin sinir yapısı ve benzersiz düşünme biçimi ile ilgilidir. Bir insan bir şeyi başarabiliyorsa, başka biri, o şeyi zihninde ve fiziksel olarak nasıl yaptığım bulabilir ve kendine aktarabilir. Yani modelleme yaparak başarıya ulaşılabileceğini, bunun başarılı kişileri kopyalayarak aynı sonuçların ortaya konabileceğini NLP bize öğretmektedir.

İnsan, mevcut potansiyelinin sınırlarını zorlamaya başlayacak,daha doğru bir ifade ile beyin gücünü kullanma kapasitesini gelişmeye zorlayacaktır.Başarı her konu ve ortam için ayrı bir anlam taşır.

NLP, seçilen beceriye özgü mükemmellik kavramını tanımlayabilmeyi sağlar ve ustalık düzeyine ulaşmak için özgün ortamda izlenmesi gereken yol haritasını sunar. NLP'nin ön kabul ve prensipleri ustalığın miras yolu ile insanlara geçmediğini, motive olmanın ve kendine güvenmenin, yaratıcılığın, ustalıkla karar vermenin, istenilen sonuçlara ulaşabilmenin, güçlü ve başarılı olmanın öğrenilebileceğini anlatmaktadır Aynen liderlikte ve girişimcilikte olduğu gibi, konuşmayı, yürümeyi, araba sürmeyi öğrendiğimiz gibi bunları da öğrenmek mümkündür.

NLP mükemmelliğin araştırılmasıdır. Modelleştirme ise mükemmelliği başkalarının da başarabilmesi amacıyla kesin olarak saptamak ve kodlamak yönünde kullanılan bir dizi işlemdir. Yaşadığımız ortamlar bizi insani başarıları neredeyse mistik niteliklere sahip şeyler olarak hayranlık duymaya alıştırmakta, özel beceri ve yetenekler çoğu kez, genetik, tesadüfen değerli buluşlar yapma yeteneği ya da olumlu düşünme gibi terimlerle açıklamaya çalışmaktadır.

Bazıları da bunu tümüyle pratiğe ya da azimli olmaya bağlamaktadır NLP bize neyi başarmak istediğimize karar verme ve nereden bulursak bulalım mükemmellik stratejilerini ödünç alma seçeneği sunmaktadır.

Mükemmele ulaşmak sürekli olarak başarıya giden yolu izlemekle mümkündür. Başarı tesadüfi değildir. Olumlu sonuçlara ulaşanlarla ulaşamayanlar arasındaki fark rastlantı değildir. İnsanlar hedeflerine ulaşmada kendilerine yarar sağlayacağına inandıkları kaynakları bir araya getirebildikleri ölçüde başarıya ulaşabilirler. Hepimizin içinde erişilebilir uzaklıkta bizi mükemmele götürecek uyumlu, mantıklı ve özel yolların bulunduğu bir güç bölgesi vardır.

Öğrenmemiz gereken şey vücudumuzu ve zihnimizi en güçlü ve en yararlı biçimde harekete geçirmek ve kullanmaktır.
 
Üst